středa 19. října 2016

Návod na ježka

Už si nepřipadám jako vedoucí letového provozu, který je každou vteřinu v maximální koncentraci a ve střehu. Antonín se zklidňuje. Tedy má teď zrovna takové klidnící se období. Dokonce si začal i pár minut samostatně hrát, aniž by neustále odněkud padal. Musí mít ty svoje anděle strážný už strašně unavený. Asi jako vlastní matku.

Takže jen díky Toníčkovi a jeho nastalému klidu jsem mohla uplést tuto ježčí rodinu a ještě vám na ni sepsat návod. 

A závěrem se moc přimlouvám za zachování podzimu jako ročního období. Nehleďte na to, že nás už od září masakrují vánoční výzdobou a stresují s nákupy dárků. Mantra zní: 

JE podzim, je podzim, je podzim :) Návod 

Můžete použít jakékoli zbytky přízí. Návod je jednotný pro všechny velikosti ježka. Velikost upravujete pouze velikostí jehlic (čím větší, tím větší ježek), sílou příze (čím silnější, tím větší ježek) a množstvím výplně. Na velké ježky jsem použila dva druhy přízí (pletla jsem dvojitě). Nedoporučuji ale plést příliš volně, po naplnění by náplň prosvítala. Budete potřebovat dvě barvy příze. Tmavší na tělo a světlejší na hlavu. Dále ještě kousek černé na čumák a oči.


Pletařské zkratky

HL – hladce

aHL – anglicky hladce (Přízi vedeme za jehlicí. Pravou jehlici vpíchneme za zadní nit oka na levé jehlici, nahodíme a nahození provlékneme okem na levé jehlici. Přepletené oko spustíme z levé jehlice, vypadá jako trochu přetočené.)

OBR – obrace

PN – přidat 1 oko nahozením s eliminací vzniku dírky v úpletu (http://www.knittinghelp.com/video/play/make-1-away-continental)

D2HL – splést 2 oka HL

S – sejmout oko s přízí vepředu
Tělo ježka:

Nahodíme 16 ok tmavou přízí a ty rovnoměrně rozdělíme na čtyři jehlice. Při nahazování si nechme trochu delší konec. Bude se nám hodit na konečné sešití zadku ježka. Dále pleteme v kruhu. Asi jako ponožku. Označíme si značkovačem střed práce.1.ř    2HL (PN, 2HL) závorku opakujeme 6x , 2 HL … 22 očí
2.ř   OBR
3.ř   2HL (PN, 2HL) závorku opakujeme 9x, 2HL … 31 očí
4.ř   OBR
5.ř – 24.ř  začínáme 5.ř. HL, následující řada OBR, střídáme, končíme 24. ř OBR
25.ř   (3HL, D2HL) závorku opakujeme 6x, 1HL … 25 očí

Nyní ukončíme práci s tmavou přízí a připojíme světlou přízi (hlava ježka).

26.ř – 28.ř  HL
29.ř   3HL (D2HL, 2HL) závorku opakujeme 5x, 2HL … 20 očí
30.ř   HL
31.ř   1HL (D2HL, 1HL) závorku opakujeme 6x, 1HL … 14 očí
32.ř   HL
33.ř   (1HL, D2HL) závorku opakujeme 4x, 2HL … 10 očí
34.ř – 35.ř   HL

Nyní ukončíme práci se světlou přízí (hlava ježka) a připojíme černou na upletení čumáku. 
Čumák vznikne upletením dvou řad HL černou přízí. Následně si ponechte delší konec černé příze na dokončení čumáku a vyšití očí a práci ukončete protažením ustřiženého konce černé příze zbývajícími oky. Zatáhněte za ponechaný černý konec a čumák pěkně stáhněte. Nyní je čas na vycpání ježka.
Na vycpání je nejlepší vyčesané ovčí rouno, ale klidně do něj můžeme nacpat i různé odstřižky vln z jiných pletacích projektů (ty já si pro tyto projekty pečlivě střádám ve velké zavařovací sklenici). Cpěte po kouskách dírou v zadečku a tužkou pěkně vtlačte až do čumáku. Když se vám bude ježek zdát už dostatečně vyplněný, navlečte do jehly ponechaný kus tmavé příze z nahození a prostehujte plnící otvor kolem dokola. 


Zatáhněte a zapošijte.

Nyní navlečte do jehly černou přízi z čumáku. Upravte několika stehy čumák (je-li potřeba) a zároveň vyšijte oči. Oči by s čumákem měly tvořit rovnostranný trojúhelník. Na vyšití oka je pěkné použít tzv. francouzský uzlík (https://www.youtube.com/watch?v=W1Cq24d5-8s).Máme hotové tělo ježka. Pro zájemce ještě tlapky.

Tlapky

Na tlapky si upleteme 4 malé placičky následujícím postupem. Nahodíme 3 oči světlou přízí.

1.ř   1aHL, 1OBR, S … 3 oči (chytíte za volný konec a zatáhnete a upravíme si práci na jehlici)
2.ř   1aHL, PN, 1HL, PN, S … 5 očí
3.ř   1aHL, 3OBR, S
4.ř  1a HL, 3HL, S
5.ř   1aHL, 3OBR, S
6.ř   D2HL, 1HL, D2HL … 3 oči
7.ř   1aHL, 1OBR, S
8.ř   1aHL, D2HL … 2 oči

Práci neotáčejte. Nyní máte na jehlici 2 oka. Přetáhněte pravé oko přes levé a práci ukončete. Na každé straně placky vám zbude konec příze. Jeden z nich navlečte do jehly a prostehujte placku kolem dokola. Druhý konec smotejte do kuličky a položte na střed placky. Nyní zatáhněte a vytvarujte kuličku a tu zároveň přišijte na břicho ježka. Všechny čtyři přišité tlapky by měly tvořit na břichu ježka čtverec. Pokud se vám podaří nějaký ten ježek podle tohoto návodu umotat, napište mi nebo pošlete jeho fotku. Udělá mi to vánoce. I když je podzim, je podzim, je podzim :)

13 komentářů:

 1. Ježky máme moc rádi, děkujeme za návod.
  Podzim je skutečně rok od roku kratší. Vánoce a Advent jsou sice príma, ale teď je čas draků, kaštanů a barevného listí!

  OdpovědětVymazat
 2. Áno, je podzim, je podzim, je podzim:-)(slovensky jeseň, jeseň, jeseň:-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aj. Málem jsme vynechali z mantry naše slovenské bratry :)

   Vymazat
 3. Jsou skvělí, Petro a je podzim, je podzim, je podzim!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Podle počasí venku, je skutečně podzim.
  Bydlíme na vesnici a tady se ani v obchodě s vánocemi ještě nezačalo a v letáku jsem zatím viděla jen nabídku na Mikuláše :-)
  Je podzim!!!
  Ježci jsou nádherní :-)
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Což o to. Naše smíšené zboží také ještě vánoční masakr nezahájilo, ale stačí pustit internet a začínám mít pocit, že je advent :)

   Vymazat
 5. Nádherní ! A díky za návod :-) Je podzim !!! Ještě 2 měsíce !

  OdpovědětVymazat
 6. Je podzim, je podzim, je podzim.... (hledám vánoční básničky a prózu na dětský program k vánočním koncertům, ale je podzim :D )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já to na sebe prozradím. Začínám přemýšlet nad ručně vyráběnými dárky :) Ale JE podzim :)

   Vymazat
 7. Jsou nádherní!Skvělá ježčí rodinka a díky za návod!

  OdpovědětVymazat
 8. krásní!a podzim milujeme!(a to i přes tu chřipku") ať žijé!(a baobabí planeta je krásná, moc!"))

  OdpovědětVymazat